2016-17 Bison Boys Swimming-Dive Schedule/Results

By
Updated: February 13, 2017

Below is the schedule for the 2016-17 South High Bison Boys Swim and Dive Team. This schedule is up to date as of 11-22-16 and can be changed at any time. If you have questions about the schedule please contact the head coach.

 

Coach – Jason Garman

 

South High Bison Boys Swim and Dive MaxPreps Page

 

South High Bison Boys Swim and Dive Season Stats

 

 

2016-17 Bison Boys Swimming-Dive Schedule/Results

Day-Date-TimeOpponent-InviteLocationResults
Fri
12--9-16
TBA
Laramie
Relays
Laramie HSResults
Sat
12-10-16
TBA
Laramie
Pentathlon
Laramie HSResults
Fri
12-16-16
4:00pm
Cheyenne EastSOUTHResults
Fri
12-30-16
TBA
Laramie InviteLaramie HSResults
Tue
1-3-17
4:00pm
Cheyenne East
Laramie HS
SOUTHResults
Fri
1-6-17
TBA
Sheridan
Pre-Invite
Sheridan HSResults
Sat
1-7-17
TBA
Sheridan InviteSheridan HSResults
Tue
1-10-17
4:00pm
Cheyenne EastCheyenne EastResults
Fri
1-13-17
4:00pm
South
Pre-Invite
SOUTHResults
Sat
1-14-17
8:00am
South InviteSOUTHResults
Tue
1-17-17
4:00pm
Cheyenne QuadSOUTHResults
Fri
1-20-17
TBA
Scottsbluff
Pre-Invite
Scottsbluff HSResults
Unavailable
Sat
1-21-17
TBA
Scottsbluff
Invite
Scottsbluff HSResults
Unavailable
Mon
1-30-17
4:00pm
Cheyenne EastSOUTHResults
Fri
2-3-17
TBA
Gillette
Pre-Invite
Gillette HSResults
Sat
2-4-17
8:00am
Gillette
Invite
Gillette HS
Tue
2-7-17
5:00pm
LaramieLaramie HS
4A East
Conference
Championships
LARAMIE HS
Fri-Sat
Feb10-11, 2017
2:00pm & 10:00am
4A East Conference
Championships
Laramie HSResults
Fri
2-17-17
4:00pm
Last Chance MeetSOUTH
4A State
Championships
Gillette WY
Thu-Fri
Feb. 23-24, 2017
TBA
State ChampionshipsGillette WY
In any invites or meets where team scores are not kept, we will list every team as finishing in first place.

 

 

2016-17 Boys Swimming Qualifying Standards

EVENTQUALIFYING STANDARD
200 Yard Freestyle2:02.50 Yards
2:15.73 Meters
200 Yard Individual Medley2:21.50 Yards
2:37.07 Meters
50 Yard Freestyle:24.65 Yards
:27.48 Meters
Diving180 - 6 Dives
290 - 11 Dives
100 Yard Butterfly1:03.50 Yards
1:10.55 Meters
100 Yard Freestyle:54.50 Yards
1:10.55 Meters
500 Yard - 400 Meter
Freestyle
5:37.00 Yards
4:55.62 Meters
100 Yard Backstroke1:04.00 Yards
1:11.10 Meters
100 Yard Breaststroke1:11.00 Yards
1:18.95 Meters

 

 

2016-17 Bison Boys Swim-Dive State Qualifiers

NAME-GRADEEVENTTIME-SCOREDATEMEET-INVITE
Kevin Muela
Senior
50 Free:22.92
:22.60
:22.52
:22.10
12-10-16
12-16-16
12-30-16
2-10-17
Laramie Pentathlon
East vs. South
Laramie Invite
4A East Regionals
Kevin Muela
Senior
100 Free:51.44
:50.62
12-10-16
1-17-17
Laramie Pentathlon
South Quad
Kevin Muela
Senior
100 Back1:03.1912-10-16Laramie Pentathlon
Kevin Muela
Senior
100 Breast1:03.54
1:03.43
1:01.55
12-10-16
12-30-16
2-4-17
Laramie Pentathlon
Laramie Invite
Gillette Invite
Kevin Muela
Senior
100 Fly:59.9812-10-16Laramie Pentathlon
Kevin Muela
Senior
200 IM2:12.911-7-17Sheridan Invite
Kevin Muela
Senior
200 Free1:56.112-3-17Gillette Pre-Invite
Jaryd McMartin
Junior
50 Free:23.1012-9-16Laramie Relays
Jaryd McMartin
Junior
100 Back1:03.03
1:02.36
1:01.29
12-10-16
12-30-16
2-7-17
Laramie Pentathlon
Laramie Invite
South vs. Laramie
Jaryd McMartin
Junior
100 Free:54.34
:52.17
12-30-16
2-10-17
Laramie Invite
4A East Regionals
Knox Williams
Freshmen
50 Free:24.41
:24.07
:23.19
:22.92
12-10-16
12-16-16
1-14-17
2-10-17
Laramie Pentathlon
East vs. South
Cheyenne Invite
4A East Regionals
Knox Williams
Freshmen
100 Fly1:01.13
1:00.52
:57.37
:56.44
12-10-16
12-16-16
1-14-17
1-28-17
Laramie Pentathlon
East vs. South
Cheyenne Invite
Bruce Gresly Invite
Benjamin Anderson
Junior
50 Free:24.57
:23.14
12-10-16
2-7-17
Laramie Pentathlon
South vs. Laramie
Benjamin Anderson
Junior
100 Free
:53.62
:53.44
:51.65
12-10-16
12-16-16
2-7-17
Laramie Pentathlon
East vs. South
South vs. Laramie
Benjamin Anderson
Junior
100 Fly1:01.06
:59.43
:58.56
12-10-16
1-13-17
2-4-17
Laramie Pentathlon
South Pre-Invite
Gillette Invite
Benjamin Anderson
Junior
200 Free1:59.62
1:56.40
1-14-17
2-10-17
Cheyenne Invite
4A East Regionals
Nathan Fawcett
Sophomore
100 Fly1:02.611-17-17South Quad
Nathan Fawcett
Sophomore
200 IM2:21.042-10-174A East Regionals
Antone
Hochstatter-VanRisseghem
Junior
100 Back1:02.962-10-174A East Regionals
Joshua Anderson
Sophomore
100 Breast1:10.142-10-174A East Regionals
Josiah Toelle
Junior
100 Fly1:01.922-4-17Gillette Invite
Jaryd McMartin
Knox Williams
Benjamin Anderson
Kevin Muela
200 Free
Relay
1:33.57
1:31.90
12-9-16
2-10-17
Laramie Relays
4A East Regionals
Jaryd McMartin
Kevin Muela
Benjamin Anderson
Knox Williams
200 Medley
Relay
1:44.89
1:41.46
12-9-16
2-10-17
Laramie Relays
4A East Regionals
Kevin Muela
Knox Williams
Benjamin Anderson
Jaryd McMartin
400 Free
Relay
3:35.5912-9-16Laramie Relays
We will note all of the times/meets that the athletes meet the state qualifying standards.