Cheyenne South Bison All-State Student Athletes

By
Updated: September 27, 2017

Cheyenne South High Student-Athletes who earned the accolade of being named a 1st-Team All-State Athlete in the Athletic Program of their choice. This individuals who won State Championships will also be noted on this page.

All-State awards are either earned by votes (selection process done by the Wyoming Coaches Association) or by finishing in a certain place at the State Tournament that the athletes Athletic Program competes in (most programs that do not have a voting process require a Top 2 finish in the event or athletic program they are competing in for All State Recognition). Congratulations to the South High Bison Athletes that have made this list.  To visit the Wyoming Coaches Association web site, please click on this link here.

 

South competed in the 3A Conference during the 2009-2011 school years

South moved to the 4A Conference in the 2011-2012 school year

Indoor Track and Tennis does not have a conference affiliation with it

 

 

SCHOOL YEAR
STUDENT
GRADE
ATHLETIC PROGRAM
EVENT
CONFERENCE
2009-10
2009-10Melissa Bowlin
Freshmen
Cross Country3A
2009-10Melissa Bowlin
Freshmen
Track and Field
3200 Meter
State Champion
South High's 1st
State Champion
3A
2011-12
2011-12Josiah Colbert
Junior
Cross Country4A
2011-12Skylar Colbaugh
Junior
Cheer4A
2011-12Erin Johnson
Junior
Cheer4A
2012-13
2012-13Isaiah Sims
Junior
Basketball4A
2012-13Danielle Noble
Sophomore
Track and Field
Shot Put
4A
2013-14
2013-14Olivia Martinez
Senior
Girls Swimming
50 Free
4A
2013-14Adam Haberkorn
Senior
Football
Running Back
4A
2013-14Kristen Day
Senior
Golf4A
2013-14Daniel Hammond
Junior
Wrestling
145 Pound
State Champion
4A
2013-14Micah Burke
Junior
Wrestling
Heavyweight
4A
2013-14Abbey Spaulding
Senior
Cheer4A
2013-14Amber Codr
Junior
Cheer4A
2013-14Megan Hansen
Senior
Cheer4A
2013-14Taylor Cortez
Senior
Cheer4A
2013-14Danielle Noble
Junior
Basketball4A
2013-14Kyhler Cummings
Senior
Basketball4A
2013-14Isaiah Sims
Senior
Track and Field
Shot Put
4A
2013-14Danielle Noble
Junior
Track and Field
High Jump
4A
2014-15
2014-15Daniel Hammond
Senior
Wrestling
145 pound
State Champion
4A
2014-15Kevin Muela
Sophomore
Swimming4A
2014-15William Nolan
Sophomore
Indoor Track
Long Jump-State Champion
2014-15Carolina Pantoja
Senior
Cheer4A
2014-15Taylor Stoetzel
Junior
Cheer4A
2014-15McKenna RiggsCheer4A
2014-15Olivia Balanoff
junior
Cheer4A
2014-15Danielle Noble
Senior
Basketball4A
2014-15Amber Codr
Senior
Track and Field
Triple Jump
State Champion
4A
2014-15Cali Stewart
Senior
Track and Field
High Jump
4A
2014-15Cali Stewart
Senior
Track and Field
300M Hurdles
State Champion
4A
2014-15Gabriel Beliaj
Senior
Track and Field
Pole Vault
4A
2014-15William Nolan
Sophomore
Track and Field
Long Jump
4A
2014-15William Nolan
Sophomore
Track and Field
Triple Jump
4A
2014-15Kara Clarke
Senior
Soccer4A
2015-16
2015-16Ana Sanchez
Senior
Cross Country4A
2015-16Marquez Jefferson
Senior
Football
Running Back
4A
2015-16Caleb Price
Junior
Football
Linebacker
4A
2015-16Brianna Yates
Junior
Cheer4A
2015-16Kiersten Olmos
Junior
Cheer4A
2015-16Isaac McHenry
Senior
Wrestling
285 Pound
4A
2015-16Steven Moss
Senior
Swimming
50 Yard Freestyle
State Champion
4A
2015-16Kevin Muela
Junior
Swimming
100 Yard Breaststroke
State Champion
4A
2015-16Cody Allen
Junior
Indoor Track
Shot Put
2015-16William Nolan
Junior
Indoor Track
Long Jump, Triple Jump
200M
2015-16Isaiah Dicks
Senior
Basketball4A
2015-16Marquez Jefferson
Senior
Basketball
4A
2015-16Cody Allen
Junior
Track and Field
Discus-State Champion
Shot Put
4A
2015-16William Nolan
Junior
Track and Field
Long Jump-State Champion
Triple Jump-State Champion
4A
2016-17
2016-17Kayla Guerra
Senior
Golf4A
2016-17Brendan Lock
Freshmen
Tennis
2nd Place
4A
2016-17Caleb Price
Senior
Football
Defense
At-Large
4A
2016-17Kiersten Olmos
Senior
Cheer4A
2016-17Brianna Nicol Yates
Senior
Cheer4A
2016-17Ricki Farley
Senior
Cheer
Co-ed
4A
2016-17Gia Munoz
Senior
Cheer4A
2016-17Antonia Lopez
Sophomore
Cheer4A
2016-17Sheylyn Starke
Sophomore
Cheer4A
2016-17Faith Spaulding
Freshmen
Cheer4A
2016-17Tyson Bradley
Sophomore
Cheer
Co-ed
4A
2016-17Kevin Muela
Senior
Swimming
100 Yard Breaststroke
State Champion
4A
2016-17Robert Hernandez
Senior
Wrestling
285 Pound
State Champion
4A
2016-17William Nolan
Senior
Indoor Track
Long Jump-State Champion
Triple Jump-State Champion
2016-17Keyshawn Farmer
Senior
Basketball4A
2016-17Cody Allen
Senior
Track and Field
Discus State Champion
4A
2017-18
2017-18Brendan Lock
Sophomore
Tennis
#1 Singles
State Champion
South competed in the 3A Conference during the 2009-2011 school years.

South moved to the 4A Conference starting in the 2011-2012 school year.

Indoor Track does not have a Conference affiliation with it.